Rodinné konstelace a jejich tvůrce
Rodinné konstelace
Název rodinné konstelace jste jistě už někdy slyšeli, a pokud ne, možná vás překvapí, jak účinná tato terapie dokáže být.
RK je druh psychoterapie, která umožňuje názorně předvést a pocítit vztahy mezi členy rodiny, partnerské vztahy, ale i ostatní pocity a emoce daného problému jedince. Dokáže nahlédnout i do systémových vzorců jako je například práce nebo naše koníčky, neboli všude tam, kde se vytváří nějaký vztah, např. "já a život", "já a strach" atd.
Takovéto situace dokáže klient pozorovat z pohledu nezúčastněné osoby z odstupu a v pravdě vidět, jaká skutečnost se skrývá za kterým vztahem.
Při tomto procesu můžeme dojít k nalezení řešení, harmonie, ale i k novým informacím o naší rodině a hlavně o nás samotných.
Součástí těchto terapií určitě není posuzování a hodnocení vaší osobnosti či poukazování vašich chyb a nedostatků. Zde ani terapeut není v pozici nadřazeného mentora a experta který ví, co je pro vás nejlepší. Nejde o to vzít nad situací kontrolu, ale porozumět a přijmout.
Úkolem konstelací není věci měnit, ale ukazovat takové jaké jsou a tím se vše změní a uděje samo.
Tvůrce
Bert Hellinger (1925 - 2019)
Národnost - Německá
Povolání - Psychoterapeut
Narozen jako Anton Hellinger. Vyrůstal v Kolíně nad Rýnem, kde absolvoval katolickou klášterní školu. Byl označen za nepřítele lidu, jelikož odmítl vstoupit do organizace Hitlerjugend.
Po válce vstoupil do katolického řádu, kde dostal jméno Suitbert, zkráceně Bert, které mu již zůstalo.
Studoval filozofii, teologii a pedagogiku.
Z kněžství přešel na psychologii, kde se zabýval skupinovou dynamikou, kterou objevil v Jižní Americe, kde působil jako misionář. Tato cvičení byla zaměřena na poznání podstatného v rozmanitosti přítomnosti, beze strachu, bez záměru, bez předsudků, jen v tom, co se objeví. Hellinger byl dojat objevením možnosti smířením protikladů pomocí vzájemného respektu.
Dále se věnuje kurzům psychoanalýzy a různými studiemi u tehdejších psychologů a psychoterapeutů.
I ve vysokém věku dále přednášel a pořádal semináře a terapie. V roce 2011 měl v Praze víkendový seminář na téma Cesta k uzdravení podle stejnojmenné knihy.